Informace o komínech


Čištění komínů - (čištění spalinových cest)

Čistění spalinové cesty, tedy komína a kouřovodů, je součástí prevence rizik plynoucích ze zanedbané spalinové cesty (požár objektu, otrava oxidem uhelnatým). Při provádění čištění je třeba se řídit Nařízením vlády č. 91/2010 Sb. o podmínkách požární bezpečnosti při provozu komínů, kouřovodů a spotřebičů paliv (dále jen „Nařízení“), které nabylo účinnosti dne 1. 1. 2011.

Čištění spalinové cesty, které je konkrétně upraveno v § 3 Nařízení se provádí tzv. čistícími pracemi, které zahrnují zejména:

  • odstranění pevných usazenin ve spalinové cestě a na lapači jisker a

  • vybírání pevných nečistot nahromaděných v neúčinné výšce komínového průduchu nebo kondenzátů.

 

Čištění spalinové cesty provádí odborně způsobilá osoba, tedy držitel živnostenského oprávnění v oboru kominictví, nebo je možné, pokud je na spalinovou cestu připojen spotřebič paliv s výkonem do 50 kW (včetně), tuto činnost provést jen svépomocí.

 

Odborník po provedení čištění vystaví majiteli objektu Zprávu o provedení čištění spalinové cesty podle Přílohy č. 2 Nařízení. V případě čištění svépomocí je třeba vytvořit o tomto záznam do požární knihy nebo do jiné dokumentace a tento záznam následně při kontrole spalinové cesty předložit odborníkovi, který kontrolu provádí.

 

Četnost čištění spalinové cesty závisí na výkonu připojeného spotřebiče paliv (viz Příloha č. 1 Nařízení):

  • výkon do 50 kW (včetně) - minimálně 1 krát až 3 krát ročně (dle typu paliva a délky provozu),

  • výkon nad 50 kW – minimálně 1 krát až 2 krát ročně (dle typu paliva).