Informace o komínech


Naše kominická firma provádí kontroly, revize, vložkování a další služby potřebné pro správný chod spalinové cesty. Bude pro nás závazkem, když nám svěříte péči o Váš komín.

 

REVIZE KOMÍNŮ

Máte-li ve své nemovitosti, a to nejen v domě, ale i na chatě či chalupě, používaný komín, nezapomeňte se o něj dobře starat. Kominík vám domů přinese nejen štěstí, ale také bezpečí.
 
 
 
 
Rizika při zanedbání komínu
 
Zanedbaný komín může být nebezpečný nejen pro váš majetek, ale také pro vaše zdraví. Nebezpečí zanedbaného komínu tkví v riziku požáru usazených sazí a následně celého objektu, a také v riziku otravy oxidem uhelnatým. Při správně fungujícím komínu oxid uhelnatý vznikající při spalování paliva volně odchází komínem z objektu. Špatně fungující komín, který je zanesený, neumožňuje odchod oxidu uhelnatého, naopak způsobuje jeho vracení zpět do objektu.
 
Vedle těchto rizik se ještě můžete dočkat pokuty od hasičů do výše až 25.000,- Kč, a to v případě,  jestliže bude zjištěna jako příčina požáru právě zanedbaná údržba komínu. Také pojistné plnění od pojišťovny může být v takovémto případě krácené.
 
 
 
Prevence rizik
 
 
Chcete-li těmto rizikům předejít, řiďte se Nařízením vlády č. 91/2010 Sb. o podmínkách požární bezpečnosti při provozu komínů, kouřovodů a spotřebičů paliv (dále jen „Nařízení“), které nabylo účinnosti dne 1. 1. 2011. Toto nařízení upravuje způsob a lhůty pro kontrolu komínů, čištění, revize komínů a vypalování komína a kouřovodu (v nařízení souhrnně nazývané "spalinová cesta") tak, aby byl jejich provoz vyhovující z hlediska požární bezpečnosti. Pokud máte starý komín, vyplatí se jej nechat vyfrézovat a následně provést vložkování komínů.
 
 
 
Kontrola spalinové cesty (§ 2 Nařízení)
 
Kontrolu spalinové cesty provádí odborník – držitel živnostenského oprávnění v oboru kominictví. Tato kontrola zahrnuje:
 
- posouzení bezpečného umístění hořlavé stavební konstrukce, materiálu a předmětu v návaznosti na konstrukční provedení spalinové cesty a připojeného spotřebiče paliv;
 
- posouzení komína, a to zejména z hlediska jeho požární bezpečnosti a provozuschopnosti;
 
- posouzení, zda je zajištěn volný a bezpečný přístup ke komínu, k jeho vymetacím, čisticím a kontrolním místům,
 
- posouzení zajištění požární bezpečnosti stavby;
 
- posouzení jejího stavebně technického stavu.
 
Kontrolu spalinové cesty je třeba provést minimálně 1x ročně v případě připojeného spotřebiče paliv s výkonem do 50 kW (včetně) a minimálně 2x ročně v případě připojeného spotřebiče paliv s výkonem nad 50 kW s použitím pevných paliv.
 
 
 
Čištění spalinové cesty (§ 3 Nařízení)
 
Čištění spalinové cesty (spočívá zejména v odstranění pevných usazenin ve spalinové cestě a na lapači jisker a odstranění pevných nečistot nahromaděných v neúčinné výšce komínového průduchu nebo kondenzátorů) provádí odborník – držitel živnostenského oprávnění v oboru kominictví. V případě spalinové cesty s připojeným spotřebičem paliv s výkonem do 50 kW (včetně) je možno čištění provést pouze svépomocí – v takovém případě je třeba o této činnosti vytvořit záznam a ten předložit odborníkovi při provádění kontroly.
 
Čištění spalinové cesty je třeba provést 1x až 3x ročně (dle typu paliva) v případě připojeného spotřebiče paliv s výkonem do 50 kW (včetně) a minimálně 1x až 2x ročně v případě připojeného spotřebiče paliv s výkonem nad 50 kW (také dle typu paliva).
 
 
 
Zpráva o provedení kontroly anebo čištění spalinové cesty (§ 6 Nařízení)
 
O provedené kontrole anebo čištění spalinové cesty vydá odborně způsobilá osoba písemnou zprávu podle vzoru, který je obsažen v příloze č. 2 Nařízení. Originál této zprávy obdrží majitel nemovitosti, kopie zůstává u odborníka – kominíka.
 
Tuto zprávu je třeba řádně uchovat pro případ pozdější potřeby doložení provedení kontroly či čištění, tedy pro případ požáru či otravy způsobené zanedbanou spalinovou cestou či spotřebičem.
 
 
 
Několik důležitých informací na závěr
 
Nezaměňujte dva odlišné termíny – kontrola a revize. Kontrola tak, jak byla popsána výše, je prováděna pravidelně v určitém časovém intervalu. Proti tomu revize je prováděna jednorázově při uvedení spalinové cesty do provozu, při změně paliva, při změně připojeného spotřebiče apod. (viz § 5 Nařízení).
 
Kontrolu spalinové cesty je možno provádět kdykoliv během roku, nejvhodnější dobou pro její provedení je však jaro – tedy doba po skončení topné sezóny, kdy následuje dostatečná doba na odstranění případných nedostatků.
 
Ceny kontroly a čištění spalinové cesty se liší např. dle množství komínů, dostupnosti kontrolované spalinové cesty a spotřebiče, použitého paliva apod. U čištění se ceny zpravidla pohybují od 199,- do 899,- Kč, u kontroly je cena 449,- Kč.